|   Versija neįgaliems

Jakšto g. 6, Panevėžys

110 kab. - diabeto mokykla

118 kab. - diabetinės pėdos kabinetas

Siekiant išvengti cukrinio diabeto komplikacijų, atpažinti ir padėti spręsti pacientui bei jo šeimai kilusias sveikatos ir psichologines problemas, nuo 2011 07 01 suaugusiems ir vaikams, sergantiems cukriniu diabetu, iš PSDF biudžeto lėšų apmokamos slaugytojo diabetologo slaugos paslaugos. Šios paslaugos teikiamos turint šeimos gydytojo ar gyd. endokrinologo siuntimą, kai diagnozuotos ligos pagal TLK-10 AM E10; E11; E13; E14;O24. Slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba teikiama pacientui ir jo šeimos nariui (pacientui sutikus).

Slaugos paslaugas sudaro:

1. Konsultacinė pagalba - Diabeto mokykla.

2. Gydomasis pedikiūras ir diabetinės pėdos priežiūra.

Diabeto mokykla – tai trumpas kelių valandų specialus kursas pacientams, sergantiems cukriniu diabetu.

Pirminei konsultacinei pagalbai, kai cukrinis diabetas ir gliukozės sutrikimai diagnozuojami pirmą kartą, į diabeto mokyklą siunčia Konsultacijų poliklinikos gydytojas endokrinologas arba šeimos gydytojas (mokymai iki 5 kartų). Tęstinei konsultacinei pagalbai siunčia tik šeimos gydytojas (mokymai iki 2 kartų).

Mokykloje dirba keturios kvalifikuotos slaugytojos. Diabeto mokykla dirba keliais etapais, pagal specialiai parengtą programą. Užsiėmimų pradžioje pacientai supažindinami su cukrinio diabeto liga, susirgimo priežastimis, diabeto rūšimis, gydymosi metodais, galimomis komplikacijomis. Kitą dieną klausytojai mokomi dietos principų: paaiškinama, kiek ir kokių produktų reikia valgyti, koks turi būti maisto kaloringumas, ko išvis reikia vengti valgyti. Vėliau jie mokomi, kaip reikia susileisti insuliną, kokios insulino rūšys, kaip naudotis insulino injektoriais. Kadangi kiekvienas, susirgęs cukriniu diabetu, aprūpinamas gliukozės kiekio kraujyje matuokliu – gliukomačiu, diabeto mokykloje paaiškinama, kaip reikia naudotis šiais aparatais, kada matuoti gliukozės kiekį kraujyje. Taip pat paaiškinama, ką reikia daryti radus aukštą arba labai žemą glikemiją. Paskutiniame mokymo etape supažindinama su vėlyvomis (arba lėtinėmis) cukrinio diabeto komplikacijomis: tai polineuropatija – nervų pažeidimas, retinopatija – akių tinklainės pakenkimas, nefropatija – inkstų pakenkimas, diabetinė pėda – kojų pakenkimas bei kitomis. Diabeto mokykloje paaiškinama, kaip prižiūrėti kojas. Paciento gebėjimus įvertina paslaugas suteikęs slaugytojas diabetologas. Jeigu paciento įgūdžiai yra nepakankami, gydantis gydytojas ar slaugytojas diabetologas gali pratęsti paciento mokymą.

Diagnozavus cukrinį diabetą vaikui, pirminė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba jam ir tėvams (globėjams) turi būti teikiama tik stacionare, o tęstinė konsultacija gali būti teikiama ir ambulatoriškai.

Gydomasis pedikiūras, diabetinės pėdos priežiūra.

Gydomojo pedikiūro paslaugos susideda iš paciento pėdų nuospaudų, hiperkeratozės (suragėjusios odos) šalinimo, sveikų ir deformuotų nagų kirpimo, deformuotų nagų šlifavimo specialia įranga, įaugusių ir grybelio pažeistų nagų priežiūros, padų šlifavimo, pėdų tepimo odos minkštinamuoju kremu ir žinių suteikimo kojų priežiūros klausimais. Gydomojo pedikiūro paslaugų indikacijos:

• 0 laipsnio opa pagal Wagner klasifikaciją
  • aklumas
  • paciento amžius - daugiau kaip 65 metų
  • diabetinė pėda

Diabetinės pėdos priežiūros paslaugos susideda iš paciento diabetinės pėdos hiperkeratozės šalinimo, nekrektomijos, opos priežiūros, informacijos pėdų ir (ar) bigių opų priežiūros klausimais teikimo. Diabetinės pėdos priežiūros paslaugų indikacijos - 1-3 laipsnio pagal Wagner klasifikaciją opos. Slaugytojas diabetologas informuoja gydantį gydytoją, kai įtaria diabetinės pėdos 4-5 laipsnio opą pagal Wagner klasifikaciją. Slaugytojas diabetologas teikia gydomojo pedikiūro ar diabetinės pėdos priežiūros paslaugas, atsižvelgdamas į „Sergančiųjų cukriniu diabetu slaugos paslaugų teikimo metodinės rekomendacijos“, patvirtintas SAM įsakymu.